Czym malować metalowe ogrodzenie i metalowe elementy narażone na warunki atmosferyczne
Każde, metalowe lub ocynkowane ogrodzenie należy odpowiednio zabezpieczyć i pomalować aby zwiększyć jego odporność na warunki atmosferyczne i zachować estetyczny wygląd na jak najdłużej. Malowanie ogrodzenia nie jest czynnością trudną, niemniej jednak wymaga zastosowania materiałów dedykowanych do danego podłoża.
Czynności przed malowaniem ogrodzenia
Aby zachować jak największą trwałość naszej powłoki należy przede wszystkim usunąć wszelkie zanieczyszczenia z malowanej powierzchni, najlepiej zrobić to przecierając szmatką zamoczoną w detergencie lub innym odtłuszczaczu. To pozwoli cząsteczkom farby odpowiednio związać się z podłożem. Jeśli tego nie zrobimy w przyszłości farba może się łuszczyć i pękać.
Jeśli malujemy powierzchnię na której jest stara warstwa farby to postępujemy podobnie jak w przypadku balkonowych czy schodowych balustrad.
Kiedy malować?
Farby zachowują najlepszą gęstość do aplikacji w temperaturze między 15 a 25 stopni Celsjusza, przy czym w dużym nasłonecznieniu możemy mieć trudności z prawidłowym rozprowadzeniem farby. Podobnie jeśli zaczniemy malować element który jest rozgrzany. Wtedy warto odłożyć malowanie w czasie. Jeśli nie ma takiej możliwości można użyć rozcieńczalnika polecanego przez producenta farby.
Czym malować
W każdym sklepie malarskim czy budowlanym znajdziemy szereg narzędzi niezbędnych do prawidłowej aplikacji farby. Mogą to być pędzle( różnej szerokości i grubości), wałki czy też pistolety natryskowe. Jeśli decydujemy się na farbę w sprayu to poza elementami zabezpieczającymi jak karton malarski i taśma nie będziemy potrzebowali nic więcej. Zachęcamy do kupna narzędzi renomowanych producentów i prawidłowego doboru. Zwykle kilka złotych więcej wydanych na pędzel czy wałek przekłada się na łatwiejszą i przyjemniejszą pracę, a także poprawia wydajność farby.
Malujemy, czyli jakie są kolejne warstwy
Zaczynamy od odpowiedniego zagruntowania podłoża przy pomocy farby podkładowej. Już podczas nakładania warstwy podkładowej staramy się aby nie powstawały zacieki, które z każdą kolejna warstwą mogą stawać się większe. Po zagruntowaniu należy nakładać warstwę nawierzchniową, może ona przy okazji stworzyć ciekawy efekt dekoracyjny tzw. młotek. Zaleca się stosowanie farby podkładowej/gruntującej i nawierzchniowej tego samego producenta choć nie jest to regułą. Nałożenie tylu warstw ile zaleca producent pozwala cieszyć się pięknym ogrodzeniem przez długi czas