Elementy konstrukcyjne z metalu

konstrukcja
Podejmując się malowania konstrukcji stalowych trzeba sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Aby dobrać właściwy system antykorozyjny trzeba wiedzieć w jakim środowisku będzie on funkcjonował. Inne farby i całe systemy wykorzystuje się do malowania konstrukcji stalowych w halach, magazynach, a innych na pływalniach, czy też do malowania statków i innych elementów narażonych na kontakt z morską wodą. Aby ułatwić sprawę i sklasyfikować środowiska korozyjne stworzono normę PN-EN ISO 12944-2, która dzieli te środowiska na 5 kategorii:

  • C1 – bardzo mała – Wewnątrz: ogrzewane budynki z czystą atmosferą np. sklepy, biura
  • C2 – mała – Wewnątrz: budynki nieogrzewane, w których występuje mała kondensacja np. hale sportowe, magazyny – Na zewnątrz: atmosfery w małym stopniu zanieczyszczone;
  • C3 – średnia – Wewnątrz: pomieszczenia produkcyjne o dużej wilgotności i pewnym zanieczyszczeniu powietrza np. pralnie, browary, mleczarnie – na zewnątrz: atmosfery miejskie i przemysłowe;
  • C4 – duża – Wewnątrz: zakłady chemiczne, pływalnie stocznie remontowe – Na zewnątrz: obszary przemysłowe i obszary przybrzeżne o średnim zasoleniu;
  • C5 – I – bardzo duża (przemysłowa) – Wewnątrz: budowle lub obszary z prawie ciągłą kondensacją i dużym zanieczyszczeniem – Na zewnątrz: obszary przemysłowe o dużej wilgotności i agresywnej atmosferze;
  • C5 – M – bardzo duża (morska) – Wewnątrz: budowle lub obszary z prawie ciągłą kondensacją i dużym zanieczyszczeniem – Na zewnątrz: obszary przybrzeżne i oddalone od brzegu w głąb morza o dużym zasoleniu.

Na trwałość powłoki i dobre zabezpieczenie przed korozją (która jest podstawowym zagrożeniem dla konstrukcji stalowych) mają wpływ nie tylko systemy powłokowe, czyli same farby, ale również przygotowanie powłoki przed malowaniem i aplikacją poszczególnych części składowych systemu. Równie ważna jest fachowa i profesjonalna aplikacja. Nawet najlepsze materiały nie zabezpieczą odpowiednio konstrukcji stalowej jeśli malowanie będzie przeprowadzone w niewłaściwy sposób. Aby uzyskać powłokę chroniącą w 100% przed korozją należy postępować zgodnie z zaleceniami podawanymi przez producentów systemów malarskich.
Jaką farbę wybrać? Po zapoznaniu się z normami, a przed dokonaniem niezbędnych zakupów warto skontaktować się z dobrym sklepem z farbami lub przedstawicielem firmy produkującej farby antykorozyjne, aby skonsultować swoją inwestycję i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Obecnie najpopularniejsze są farby epoksydowe, farby poliuretanowe oraz epoksydowe modyfikowane. Farby te wypierają farby alkidowe, chlorokauczukowe oraz poliwinylowe głównie ze względu na nie spełnianie przez nie norm środowiskowych oraz niską trwałość powłok. Producenci farb do malowania konstrukcji stalowych zalecają, aby stosować całe systemy i tylko w przypadku zastosowania właśnie całego systemu dają gwarancję na swoje produkty.
Po wybraniu rodzaju farby należy wybrać metodę aplikacji. Do wyboru mamy malowanie pędzlem, malowanie wałkiem oraz malowanie natryskiem. W przypadku malowania dużych konstrukcji stalowych zaleca się malowanie natryskiem, którego głównymi zaletami jest wysoka jakość wykończenia powierzchni oraz możliwość malowania konstrukcji o nietypowych kształtach. Do głównych wad zaliczamy niską wydajność. Przed malowaniem należy wyczyścić powierzchnię poprzez mycie alkaliczne, mycie rozpuszczalnikami lub mycie emulsjami. Aby farba antykorozyjna spełniła swoją rolę trzeba również pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków podczas samego procesu malowania. Bardzo ważna jest wilgotność powietrza oraz temperatura. Mają one wpływ na czas schnięcia farb oraz finalną jakość powłoki.
Malowanie konstrukcji stalowych jest tematem bardzo złożonym i trudnym. Należy bardzo dobrze przemyśleć wszystkie czynności oraz rodzaj zastosowanych materiałów głównie ze względu na koszty, jakie może generować źle zabezpieczona powłoka oraz korozja.