Najprościej pędzlem, ale czy to jedyny sposób ? Jakie są zalety, wady i przeznaczenie poszczególnych narzędzi.
O pędzlach słów kilka
Malowanie i pędzel tworzą nierozłączną parę. Jest to narzędzie najbardziej precyzyjne, a właściwy jego dobór pozwala pomalować każdą powierzchnię, w tym chropowatą na której np. nie poradzi sobie wałek. Do malowania metalu można wykorzystać:
- Pędzle okrągłe – okrągły kształt, duża pojemność pozwala wygodnie i precyzyjnie dotrzeć w zakamarki malowanej powierzchni
- Pędzle płaskie – tzw „angielskie” występują w różnej szerokości i grubości. Mały pędzel do detali, większy do dużych powierzchni
- Pędzle płaskie kątowe – tzw „koloryferowce’. Cechuje je długa, płaska rączką która umożliwia pomalowanie trudno dostępnych miejsc.
Pozostałe pędzle czyli ławkowce, raczej nie spełnią swojego zadania przy malowaniu ogrodzenia czy balustrady.
Ale żeby wybór właściwego pędzla był trudniejszy, to należy dobrać włosie do rodzaju farby. I tak do wyboru mamy włosie naturalne i syntetyczne. Do malowania metalu warto wybrać włosie naturalne, które pozwala uzyskać gładką powierzchnię. Przed kupnem warto również sprawdzić czy włosie z pędzla nie wysnuwa się. Jeśli tak to wybierzmy lepszy model, unikniemy przyklejania włosia do malowanej powierzchni.
Wałki malarskie
Najlepsze narzędzie do dużych, płaskich i w miarę gładkich powierzchni. W punktach wymienimy zastosowanie poszczególnych rodzajów materiału z którego został wykonany wałek. Oczywiście do malowania metalowych powierzchni, które z reguły są gładkie wykorzystujemy wałki z krótkim włosiem.
- Wałki z mikrofibry – zastosowanie farby wodorozcieńczalne
- Wałki wełniane i akrylowe – zastosowanie farby rozpuszczalnikowe
- Wałki z gąbki – zastosowanie farby olejne
- Wałki sznurkowe – zastosowanie farby lateksowe
Natrysk
Malowanie natryskowe
Na razie potraktujemy temat bardzo pobieżnie, przede wszystkim ze względu za wysoką barierę wejścia. Inwestycja w agregat zwraca się długo i trzeba posiadać ogromne powierzchnie do malowania aby miało to sens ekonomiczny. Oczywiście malowanie natryskowe jest stosowane w profesjonalnych lakierniach, np. samochodowych i jest jedyną możliwością uzyskania odpowiedniej jakości wykończenia powierzchni. Bardziej spostrzegawczy zauważą, że wpływ na możliwość malowania natryskiem ma gęstość farby.
Natryskowo malować powierzchnie metalowe można następującymi farbami:
- chlorokauczukowymi
- poliwinylowymi
- alkidowymi
- poliuretanowymi
- epoksydowymi