Zadanie wydaje się proste, ale można trafić na wiele problemów. Na co zwrócić uwagę i kiedy najbardziej uważać.
Jeśli zaobserwowałeś na metalowych przedmiotach piękne rude zacieki to z pewnością masz do czynienia z rdzą. Jak powstaje ta ruda piękność, niszcząca metal i powodująca szkody w stali świata idące w miliardy dolarów?
Rdza jest niczym innym tylko skutkiem utleniania się żelaza z różnymi składnikami atmosfery, głównie z tlenem oraz wodą. Istnieją metale, którym korozja dodaje uroku. Są to między innymi miedź, srebro, czy też aluminium. Niestety w przypadku pozostałych należy z korozją walczyć i usuwać rdzę z ich powierzchni.
Jak usunąć rdzę? Metody usuwania są różne, zależą głównie od wielkości ognisk korozji oraz od wielkości skorodowanego przedmiotu. Jeśli rdzy jest mało można próbować usunąć ją za pomocą drucianej szczotki lub też papieru ściernego (dla ułatwienia warto użyć papieru ściernego oraz szlifierki).
Jeśli skorodowany przedmiot jest duży lub ma nietypowy kształt można zastosować piaskowanie. Dobrym sposobem na pozbycie się rdzy jest zastosowanie środków chemicznych bezpośrednio na rdzę. Jeśli gabaryty nam pozwalają należy zanurzyć przedmiot w takiej chemicznej kąpieli (czas zanurzenia dostosować do instrukcji podanej przez producenta), a po wyciągnięciu, jeśli na powierzchni metalu pozostała jeszcze jakaś rdza użyć szczotki drucianej. W internecie można znaleźć również inny domowy środek, w którym można zanurzyć niewielki skorodowany przedmiot. Środkiem tym jest coca-cola lub ocet. Te dwa domowe specyfiki świetnie sobie radzą, ale stosowanie ich pozostawiłabym raczej do usuwanie rdzy z przedmiotów domowego użytku.
Co zrobić i jak zabezpieczyć metal po usunięciu rdzy? Na odczyszczoną powierzchnię nałożyć kolejno warstwę gruntującą, antykorozyjny podkład, a następnie emalię nawierzchniową nadającą połysk. W niektórych przypadkach można zastosować metodę uproszczoną i preparat 2w1, czyli podkład i emalię w jednym. Niekiedy producenci podają, iż można zastosować ich preparaty bezpośrednio na rdzę, ale warto jednak poświęcić chwilę i odczyścić podłoże, aby mieć pewność, że przedmiot poddawany odświeżeniu posłuży nam długie lata.
Jak trudnym tematem jest korozja niech świadczy fakt, iż największe laboratoria na świecie starają się opracować środki, które zabezpieczą metalowe rury, elementy konstrukcyjne przed korozją, a najważniejsze instytucje światowe organizują i fundują nagrody dla tych, którzy rozwiążą ten problem.